sobota, 3 września 2016

Göbekli Tepe - dowód na dziury w historii?

Dotychczas uważaliśmy, że najstarszą cywilizacją na Ziemi był zespół cywilizacji skupionych wokół Mezopotamii - czyli np. starożytnymi Egipcjanami, Sumerami i Semitami.

Co jednak, jeśli istniały ludy przed nimi?



W 1964 roku amerykańscy archeolodzy zbadali wzgórze w południowo-wschodniej Turcji - Göbekli Tepe. Uznano, że może znajdować się tam coś w rodzaju cmentarza. Jednak dopiero niemieccy archeolodzy pod przewodnictwem profesora Klausa Schmidta zainteresowali się wzgórzem w 1994 roku. Odkryto tam prehistoryczną świątynię, zbudowaną z owalnych i okrągłych budowli - okręgi mają przeważnie od 10 do 30 metrów średnicy i są bardziej złożone od tych budowanych w Europie wiele tysięcy lat później.



Dzięki zbadaniu budowli za pomocą datowania radiowęglowego (polega ono na sprawdzeniu ilości izotopów węgla, im jest ich mniej, tym coś jest starsze) odkryto coś niezwykłego: budowla została wzniesiona co najmniej w 9500 roku przed naszą erą, czyli około 500 lat przed Jerychem!

Naukowcy odsłonili na razie tylko 4 kompleksy świątyni, czyli zaledwie jej 2% powierzchni. W każdym z kompleksów znajdują się wyryte płaskorzeźby różnych zwierząt. Od pająków, przez węże i ptaki aż po lisy, lwy i gepardy. Jedna z rzeźb znajdująca się na filarze pokazuje, że już w Göbekli Tepe znano tajemnicę tworzenia dzieł podobnych do tych w starożytnym Egipcie.
Ciekawy jest również fakt, że w ostatnim kompleksie znaleziono przykłady wczesnego pisma, mimo że pierwsze odnalezione artefakty z symbolami uważanymi za pismo datuje się na około 5000 rok p.n.e.
Pismo jest bardzo symboliczne, wyglądem przypomina lekko hieroglify egipskie.

Jakie miało być przeznaczenie świątyni Göbekli Tepe?

Klaus Schmidt uważa, że czysto religijne a zwierzęta na filarach mogły być bóstwami tamtejszych ludzi. Może potwierdzać to fakt, że odnaleziono rzeźby z sylwetkami ludzi i głowami zwierząt - i tu znów nasuwa się porównanie od starożytnego Egiptu. Profesor mówi również o hipotezie, że wcześniejsze odkrycie amerykanów dotyczące cmentarza może być prawdziwe, jednak nie znaleziono na razie żadnych grobów.
Dlaczego zwierzęta są tak losowo rozmieszczane? Czy w świątyni na ich cześć nie zachowano by większego porządku? Na razie grupa niemieckich naukowców nie jest w stanie tego wyjaśnić.


Jednak dlaczego Göbekli Tepe nie zostało przez tyle lat odkryte? Otóż około 9,5 tysiąca lat temu świątynia została specjalnie zasypana przez tamtejszą ludność. Dlaczego to zrobili? Schmidt tłumaczy to swoją teorią o pogrzebowej funkcji, jednak wciąż szuka dowodów na jej poparcie.
Pewna teoria mówi również, że Göbekli Tepe mogło być biblijną Wieżą Babel, a jej budowa przed zniszczeniem faktycznie ma coś w sobie z Wieży.

Jakie jednak 100% wnioski można wyciągnąć z odkrycia Göbekli Tepe? Przede wszystkim to, że ludzkość nie odkryła jeszcze ogromnej ilości rzeczy pozostawionych przez poprzednie cywilizacje i nie wiemy wiele o swojej przeszłości.
Pozostaje nam liczyć na kolejne odkrycia, które zmienią nasze postrzeganie historii i własnego pochodzenia.

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Göbekli_Tepe
http://czastajemnic.blogspot.com/2014/09/gobekli-tepe-najstarsza-na-swiecie.html 
http://archeowiesci.pl/2008/07/24/pierwsza-swiatynia/

Brak komentarzy: